Czyszczenie filtrów DPF a zużycie paliwa

Czyszczenie filtrów DPF a zużycie paliwa

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania firmy transportowej, właściciele flot coraz większy nacisk kładą na ograniczanie nadmiernego zużycia paliwa. Jednym z powodów, dla którego pojazd zużywa więcej paliwa niż powinien, jest zbyt duża ilość nagromadzonego popiołu w filtrze cząstek stałych, która bezpośrednio ogranicza przepływ spalin przez filtr DPF, zwiększając ciśnienie wsteczne i utrudniając „oddychanie” silnika 
 

Wzrost ciśnienia wstecznego jest zwykle mierzony jako wzrost różnicy ciśnień lub spadek ciśnienia w filtrze DPF. Ten wzrost spadku ciśnienia negatywnie wpływa na oszczędność paliwa. Ponadto popiół zajmuje część objętości filtra, zmniejszając obszar filtracji dostępny dla sadzy, co powoduje częstsze regeneracje i dodatkowe zużycie paliwa, a także starzenie termiczne filtra DPF.
 
Wzrost zużycia paliwa spowodowany niedrożnym filtrem DPF można podzielić na dwa źródła


 

  • Pierwszym źródłem jest wzrost przeciwciśnienia wydechu z powodu dodatkowego ograniczenia przepływu filtra. Nagromadzenie popiołu w filtrze zwiększa ograniczenie przepływu.

 

  • Drugim źródłem jest interwał regeneracji lub częstotliwość, z jaką występują aktywne regeneracje filtra. Częste aktywne regeneracje powodują większe straty paliwa z powodu dodatkowego paliwa wymaganego do okresowego podgrzewania filtra. Wydłużenie interwału regeneracji (dłuższy czas między regeneracjami) zmniejsza zużycie paliwa związane z regeneracją, ale powoduje większe zużycie paliwowa związane z ciśnieniem zwrotnym, ponieważ więcej sadzy gromadzi się w DPF, zanim układ będzie gotowy ją wypalić.
     

Okresowe czyszczenie filtrów DPF z popiołu oraz nadmiaru niespalonej sadzy nie tylko pomaga zmniejszyć zużycie paliwa przez silnik, ale również przedłuża żywotności filtra oraz zapewnienia jego maksymalną wydajności
 

Jednym ze skutecznych sposobów czyszczenia filtrów DPF jest metoda hydrodynamiczna. Firmy świadczące usługi czyszczenia filtrów za pomocą tej metody wyposażone są w specjalistyczną maszynę. Metoda wykorzystuje siłę hydrodynamiki przepływu wody o charakterze turbulentnym oraz siłę impulsu sprężonego powietrza z kompresora. Ruch cieczy ( płynu roboczego ) wymuszany jest przez zewnętrzne ciśnienie, które musi pokonać opory przepływu w kanałach filtra.

 

 
Dodatkowym atutem tej metody jest możliwość czyszczenia katalizatorów SCR. 

 

-
+
 

Jak często powinniśmy czyścić filtr DPF?

Wszystko zależy jak szybko chcemy zacząć oszczędzać na paliwie. Średni koszt wyczyszczenia filtra waha się w przedziale 1000 – 1 200 zł, a koszt czyszczenia całego katalizatora SCR w granicach 1500 zł netto.


W rozmowie ze współwłaścicielem firmy Otomatic, specjalizującej się w produkcji maszyn do czyszczenia filtrów DPF w technologii hydrodynamicznej, dowiedzieliśmy się, że spore grono ich klientów deklaruje spadek zużycia paliwa w samochodach ciężarowych i autobusach na poziomie od 1 do 3 litry/100 km, właśnie dzięki wyczyszczeniu filtra. Nietrudno obliczyć jak szybko zwraca się koszt usługi.


Pan Krzysztof Smolec wspomina, że jeszcze nie tak dawno trafiały do nich tylko filtry DPF oraz katalizatory SCR po ciężkich awariach, dzisiaj większa część czyszczona jest po prostu dla zwiększenia przepustowości przepływu spalin, co ma decydujący wpływ na wielkość zużycia paliwa.

  

Poproś o darmową wycenę Wycena
KONTAKT

82-310 Elbląg
Władysławowo 40
E-mail: jacekciolek@wp.pl
Telefon: 662 173 272
GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek - Piątek
7:00-17:00

Sobota
7:00-13:00
© 2019 by Gabo | All rights reserved.